Poraz u derbiju 15.04.2015.

Cibona koncentriranija u završnici

Zadar je protiv Cibone u Zagrebu vodio većim dijelom susreta, na poluvremenu i sa 10 razlike, a u 26. minuti je još uvijek imao devet poena prednosti. Međutim, »vukovi« su krajem treće i početkom četvrte četvrtine uhvatili priključak i kada je trebalo prelomili utakmicu. Kod vodstva Zadra 65:67 u 37. minuti, Žižić je vezao dva polaganja, da bi Ilievski pogodio tricu za 72:67. Tako je Cibona u nepunu minutu napravila seriju 7-0 i došla do prvog vodstva na utakmici. Zadrani su se u napadu posve pogubili, a Sirišćević im je novom tricom za 75:67 zapečatio sudbinu. Momčad Ante Nazora u posljednje četiri minute nije zabila niti koša, a primila ih je 13, te je doživjela treći poraz u A-1 ligi za prvaka.

Zadrani su bolje otvorili utakmicu i preko Ramljaka i Sobina odmah poveli 0:4. Cibona je izjednačila, ali nije imala obrambenog rješenja za Sobina. Njegovim novim koševima i Širkovom tricom Zadar je u petoj minuti pbojegao na +7, 4:11 pa je Slaven Rimac morao pozvati prvi time-out. Širko, Sobin i Ramljak nastavili su pogađati, a kada se u strijelce upisao i kapetan Ivanov, Zadar je u devetoj minuti prvi put otišao na dvocifrenu razliku, 11:21. Krušlin (trica) i Jagodić-Kuridža pokušali malo trgnuti svoje, no prvu dionicu zaključio je Ramljak tricom za 18:26.

Tu su razliku Zadrani održavali još nekoliko minuta, zahvaljujući bacanjima Baraća pa košu Kraljevića, no Cibona je u 14. minuti ipak uhvatila priključak. Žižić, Mavra i Jagodić dovukli su je na -2, 28:30. Uzvratio je Ivanov tricom, no mladi Žižić je nastavio stvarati poprilično problema gostima. Uslijedio je kratki tricaški festival s obje strane (Ilievski 2, Bašić, Širko), da bi Barać koš-faulom opet odvojio Zadrane na +6, 36:42. Dobru dionicu u završnici prvog poluvremena odradio je Kraljević, a pripomogao je i Bašić pa je Zadar na veliki odmor otišao sa deset poena prednosti, 39:49.

O raspoloženosti gostiju u prvom poluvremenu nešto će reći i podatak da je sedam igrača postiglo između pet i devet poena. Bila je to, dakle, posve drugačija slika od one četiri dana ranije protiv Zagreba. Jagodić-Kuridža je s pet poena početkom nastavka pokušao odmah približiti svoje, no u pravi čas za Zadrane stigla je Šangova trica za 44:53. U tom ritmu nastavilo se igrati i u sljedećih nekoliko minuta. Domaći su preko Žižića, Jagodića i Rozića spustili na minus pet, ali su Ivanov i Segarić sa dva polaganja vratili na +9, 50:59 u 26. minuti. Ipak, u završnici treće četvrtine Cibona se uspjela vratiti u život. Zadar je u napadu malo posustao, poentirao je samo Šango, a Jagodić i Krušlin su, uglavnom slobodnim bacanjima, smanjili na -3, 58:61, uoči posljednjih deset minuta igre. Kada su Rozić i Jagodić na otvaranju četvrte četvrtine izjednačili na 61:61, postalo je jasno da je na pomolu neizvjesna završnica.

Zadarski list / Roman Morović

CIBONA - ZADAR 78:67

ZAGREB - Dvorana Dražena Petrovića. Gledatelja: 500. Suci: Srđan Dožai (Zagreb), Luka Kardum (Šibenik), Živko Mirlović (Karlovac)

CIBONA: Kus, Krušlin 10, Skokna, Rozić 6, Jagodić-Kuridža 27, Slavica, Mavra 2, Siriščević 3, Zubac, Žižić 14, Gabrić, Ilievski 16. Trener: Slaven Rimac.

ZADAR: Bašić 7, Segarić 5, Ivanov 14, Kraljević 6, Vraneš, Šango 5, Sobin 9, Širko 9, Špaleta, Ramljak 7, Barać 5, Jurica. Trener: Ante Nazor.

Šut za dva: Cibona 19-33; Zadar 17-37.

Šut za tri: Cibona 7-17 (Ilievski 4, Krušlin, Sirišćević, Jagodić-Kuridža); Zadar 6-18 (Širko 2, Šango, Bašić, Ivanov, Ramljak).

Slobodna bacanja: Cibona 19-25; Zadar 15-18.

Skokovi: Cibona 39 (30+9); Zadar 25 (21+4).

Osobne pogreške: Cibona 21; Zadar 25.