Krešin kup: Zadar bez finala 16.02.2018.

U finalu Cedevita i Cibona

Košarkaši Zadra ipak nisu uspjeli pobijediti Cibonu četvrti puta ove sezone. U polufinalu Kupa Krešimir Ćosić, Zadrani su pred više od sedam tisuća gledatelja u Krešinom domu, popustili pod pritiskom i gostujuća momčad zasluženo je slavila 73-61.

Već pred kraj prve polufinalne utakmice između Cedevite i Zaboka dvorana se počela polako popunjavati. Nije ovakva atmosfera viđena već dugo na košarkaškim tribinama, a upravo je to draž ovog natjecanja u kojem ekipa mora dati sve od sebe kako bi izborila ono najviše – finale.
Danas je to na parketu bolje krenulo Ciboni. Iako je Zadar prvi preko Krajine stigao do koša za 2:0, sjajno izdanje Žorića u večerašnjoj utakmici jednostavno se nije moglo zaustaviti. Povela je Cibona 2:8, a svih osam poena ubacio je Luka Žorić. Smanjio je Zadar preko Ivanova na 4:8, no ne zadugo jer Uljarević pogađa tricu za 4:11 (5:39 do kraja prve četvrtine). Igrači Zadra rade faul na Roziću koji pogađa oba slobodna bacanja za 4:13, a Žorić sa svojim desetim košem doveo Cibonu i do 4:15. Nakon Žorićeve serije krenuo je sa strane Zadra Gray koji pogađa tricu, nakon njega zabija i Knowles te Brzoja s tricom približava Zadar na 14:18 i to na 40 sekundi do kraja četvrtine. Za kraj Gray još ubacuje jednu tricu za apsolutni Zadrov priključak 16:18 što je bio konačni rezultat nakon prve četvrtine.
U drugoj četvrtini dosta izjednačena igra. Zadar tricom Graya ima drugo vodstvo na utakmici kod rezultata 21:20, poslije i za 22:20, no Bošnjak uzvraća tricom. Nakon njega je uslijedila i trica Uljarevića te 12 poen Luke Žorića za 24:27, odnosno konačnih 30:37.
U trećoj četvrtini smo gledali puno bolju igru Cibone koja je nametnula svoj ritam igre, a Zadar nije imao odgovor na to (30:44). Još je jednu četvrtinu odlično odradio Luka Žorić. Nakon rezultata 32:46 Jakov Vladović je prvi krenuo u malu seriju Zadra, pomogao mu je i Knowles, odnosno Brzoja koji je ukrao loptu za 41:46. S druge strane je pogodio Bilinovac (41:48), pogodio je i Zadar još jednu tricu, no treća četvrtina završava 43:56.
U posljednjoj četvrtini dominacija Cibone. Zadar pokušao vratiti tricom Šime Špralje kod rezultata 57:61 (4:34 do kraja) i u tom trenutku smo vidjeli cijelu dvoranu na nogama, no sve je odmah utihnuo Luka Žorić sa svojim 28 poenom za 57:63. Nije više bilo snage i Cibona upisuje zaista veliku pobjedu 61:73.
Najbolji u redovima Cibone bio je uvjerljivo Luka Žorić koji je ubacio 30 poena uz 14 skokova, Karlo Uljarević je dodao 14 te Marko Tomas 13. Kod Zadra je Gray ubacio 15 te Ivanov 12 poena.
Ante Nazor, trener KK Cibona:
„Čestitao bih svojim momcima na zaista zahtjevnoj utakmici. Dokazali smo da smo u psihološkom, taktičkom i kondicijskom dijelu bolji od njih. Čestitam Zadru, ovom dekoru, publici. Kažem, psihološki, taktički i kondicijski dio smo pretrpjeli i otišli do kraja. Ne bih nikoga apostrofirao, svaki moj igrač je jednako vrijedan. Zaista je bio užitak igrati pred ovoliko ljudi. Ne bi vrijedilo da nije bilo ovoliko publike i daj Bože da u hrvatskoj košarci bude više ovakvih terena. Izgledali smo kao tim i to je ono što me kao trenera raduje. Kada pogledam kolektivni dio u obrani i napadu rekao bih da je ovo najkvalitetnija utakmica ove sezone.“
Karlo Uljarević:
„Znali smo da nas čeka vruća atmosfera, da će biti puna dvorana. Nervoza je bila na njihovoj strani, a mi smo igrali utakmicu kao i sve ostale. Danas smo kontrolirali utakmicu i pobjeda je otišla na našu stranu. Sutra ćemo pokušati dati sve od sebe i vidjet ćemo što će biti.“
Aramis Naglić, trener KK Zadar:
„Ne sjećam se kad mi je bilo teže nego večeras… Ne mogu naći puno riječi za analizirati utakmicu. Očekivanja su bila za nas prevelika, cijela naša okolina je preeuforično proglasila našu pobjedu i puno očekivala od nas. Cibona je došla ovdje neopterećeno. Upozoravao sam da je Cibona dobra momčad. Bili su čvrsti i uz našu nervozu jednostavno nismo mogli parirati. Imali smo niz otvorenih šuteva koje smo promašivali zbog nervoze. Plan je bio da napadnemo reket, ali to nam je falilo.“

Šime Špralja:
„Danas moramo čestitati Ciboni. U svim segmentima su bili bolji. Jednostavno danas nismo bili pravi. Mislim da smo dobar dio sezone igrali iznad svojih mogućnosti i padali smo iz tjedna u tjedan, ali to je sport…Sjest ćemo, sve analizirati… Cibona je bolje igrala u napadu i obrani, mi nismo odrađivali svoj posao dobro. Žao mi je zbog mojih suigrača cijelog grada, navijača što nismo pobijedili, ali ovo je sport. Mi ostajemo ekipa i nastavljamo dalje i moramo čim prije pokazati da smo tim. Još jednom se zahvaljujem navijačima na velikoj borbi. Pritisak na nama je bio prevelik i nismo to uspjeli izdržati.“

Cibona je vodila gotovo cijelim tijekom utakmice, a zadnji pokušaj Zadra za povratak u susret bio je tricom Šime Špralje kod rezultata 57:61 (4:34 do kraja). No, nakon minute odmora svojim ubačajem euforiju je odmah utišao, večeras nezaustavljivi Luka Žorić, te domaćini više nisu imali snage za povratak.

Ključni igrač Cibone bio je Luka Žorić s učinkom od 30 koševa i 14 skokova, koji je cijelu utakmicu bio nerješiva enigma za zadarsku obranu.

Kod Zadra, bilo je malo raspoloženih igrača. Dvoznamenkasti učinak ostvarili su samo Gray s 15 i Ivanov sa 12 ubačaja.

U subotnjem finalu u Krešinom domu igrat će Cedevita i Cibona. Susret počinje u 18 sati.

KK Zadar – KK Cibona 61-73 (16-18, 14-22, 13-16, 18-17) KK Zadar: Knowles 7, Bašić, Vladović 6, Ivanov 12, Kraljević, Krajina 9, Vuković, Brzoja 6, Špralja 6, Gray 15, Erslan, Božić. KK Cibona: Bilinovac 2, Uljarević 14, Ratkovica 2, Geramipoor, Žorić 30, Ćorić, Gilbert, Novačić, Bošnjak 6, Rozić 6, Ljubičić, Tomas 13.