Medicinski kutak

Poštovani,

Liječnički tim Košarkaškog kluba "Zadar" pokreće internetski portal, koji je zamišljen kao izvor brojnih korisnih informacija o zdravlju, i to prije svega iz sportske medicine i srodnih specijalističkih i subspecijalističkih medicinskih grana. Pošaljite nam pitanja, prijedloge i mišljenja, kako bismo zajednički mogli razjasniti spoznaje i dostignuća u sportskoj medicini. Kontaktirajte nas na doktor@kkzadar.net.
Zahvaljujemo na suradnji!

Voditelj liječničkog tima
Dr. Zorislav Šušak, specijalist interne medicine – kardiolog

Liječnički tim KK Zadar čine:
Dr. Zorislav Šušak, specijalist interne medicine – kardiolog
Dr. Hari Perinić, specijalist medicine rada i sporta
Dr. Ivica Lordanić, specijalist fizikalne medicine i rehabilitacije
Dr. Lukša Korčulanin, specijalist ortopedije
Mladen Babić, fizioterapeut
Damir Burčul, fizioterapeut

Doping - korist ili velika opasnost po zdravlje sportaša

korist ili velika opasnost po zdravlje sportaša

21.01.2010.

Doping je tema o kojoj se jako puno priča, ali u stvarnosti, opća populacija, pa tako i sportaši o tome jako malo znaju. Definicija dopinga se tijekom vremena mijenjala i nadopunjavala.Prvobitno se pod ovim pojmom smatralo samo umjetno poboljšanje učinka na nekom takmičenju i to posredstvom stimulativnih i narkotičkih sredstava. Tijekom vremena doping je dobio jedno dopunsko i šire značenje tako da danas definicija dopinga Međunarodnog Olimpijskog Komiteta glasi: „ Pod dopingom se podrazumjeva korištenje, uzimanje i davanje ljudskom organizmu stranih supstancija ili veća količina supstancije koju organizam normalno sadrži, s ciljem da se na umjetan način stimuliraju, odnosno povećavaju natjecateljske sposobnosti sportaša, što je u suprotnosti sa sportskom etikom kao i fizičkim i mentalnim integritetom sportaša.“

Prvi podaci o dopingu u sportu potječu iz antičke Grčke gdje su stari Grci u vrijeme Olimpijskih igara koristili određene vrste gljiva da poboljšaju fizičke performanse, a Azteci su u istu svrhu konzumirali ljudsko srce.

Sve masovnije korištenje doping sredstava i metoda prisutno je kako među vrhunskim sportašima, tako još više među amaterima i rekreativcima sve mlađe životne dobi.

Danas, u uvjetima velikog fizičkog opterećenja i živčanog naprezanja, u sportu se koristi veliki broj supstanci u cilju poboljšanja rezultata, smanjenja živčane napetosti,povećanja mišićne snage i mase, gubitka na težini, otklanjanja umora i bržeg oporavka ili maskiranja neke neke druge supstance prilikom testiranja. Podliježući različitim pritiscima od vlastitog samodokazivanja do utjecaja roditelja, trenera i šire društvene zajednice radi slave i novca, sportaši ne prezaju od uzimanja dopinga, čak i po cijenu vlastitog zdravlja.

Suočavajući se sa takvim problemima,međunarodne organizacije, vlade, nacijonalne i sportske federacije i MOK su se mobilizirale sa ciljem da se stane na kraj dopingu.Osnovana je svjetska anti – doping agencija (WADA) i po uzoru na nju nacijonalne antidoping agencije ( u Hrvatskoj HADA) u cilju promicanja sporta bez dopinga i zaštite sportaša od neželjenih posljedica. Napravljena je Lista zabranjenih supstancija i pronađeni su postupci za otkrivanje supstanci sa Liste koji obuhvaćaju specifična kemijsko – tehnološka laboratorijska ispitivanja.

U ovom članku biti će prikazani najvažniji preparati koji se koriste kao doping, njihovo osnovno djelovanje kao i opasnosti i nuspojave uzimanja tih preparata koje nisu nimalo bezazlene.

  • Anabolici – anabolni androgeni steroidi (klostebol, stanozolol, nandrolon, testosteron i sl. supstancije).Zlouporaba u sportu za povećanje mišićne mase i masivnosti. Nuspojave su oštećenja jetre, kože, srčano – žilnog i endokrinog sustava, a može doći i do pojačanog rasta tumora i nastanka psihičkih promjena. Uobičajeni znakovi u slučaju duže uporabe steroida ili kraće uporabe velikih doza su grčenje mišića, agresivnost, glavobolja , malakalost, krvarenje iz nosa, osip i alergijske reakcije, bolne bradavice, ginekomastija( povećanje tkiva dojke u muškarca),poremećaj rada štitnjače, rak jetre, probavni poremećaji.

  • Hormoni i RF(releasing faktor):

Eritropoetin EPO – prirodni hormon koji se stvara u bubregu i regulira stvaranje eritrocita( crvenih krvnih stanica zaduženih za prijenos kisika). Danas postoji i sintetički EPO pod imenom CERA koji dovodi do sličnih promjena kao i krvni doping.

Humani hormon rasta GH – protein koji se normalno stvara u ljudskom tijelu a luči ga prednji režanj žlijezde hipofize koja se nalazi u mozgu. Osobe sa manjkom HHR su niske rastom, a kod onih koje ga imaju peviše izaziva gigantizam, prevelik rast. Iz tih razloga sportaši su počeli uzimati HHR, nadajući se stimulaciji procesa koji će pojačati rast i izgradnju mišićne mase. Vrlo ih je teško dokazati već nekoliko dana nakon primjene.Zlouporaba HHr u sportu nije etična i opasna je zbog nuspojava poput kardimiopatije, povišenja krvnog tlaka, šećerne bolesti, povećanja okraina (stopala, dlanovi, nos, uši...- akromegalija). Danas se osim humanog hormona rasta proizvodi i sintetički, koji je također zabranjen koo i svi faktori koji dovode do otpuštanja hormona rasta.

Peptidni i glikoproteinski hormoni i analozi – Horionski gonadotropin(HCG)

Primjena dovodi do povećanjastvaranja vlastitih androgenih steroida i posljedično do istog učinka kao i primjena testosterona i anabolika izvana. Kortikotropin(ACTH) – zlouporaba za povećanje razine vlastitih kortikosteroida, prvenstveno za postizanje euforičnog učinka kortikosteroida.

  • Beta 2 agonisti – Ovo su inače lijekovi za liječenje spastičnog bronhitisa i astme. Dozvoljeni su samo formoterol, salbutamol i terbutalin i to samo putem inhalacije uz popunjenu prijavu i odobrenje ovlaštenog medicinskog tima.

  • Diuretici - koriste se u terapijske svrhe za ostranjenje viška tekućine iz masnog tkiva u određenim patološkim stanjima, te u liječenju visokog krvnog tlaka. Dva glavna razloga uzimanja diuretika od strane sportaša:

brzo smanjivanje tjelesne mase u sportovima u kojima masa

određuje kategoriju

smanjivanje koncentracije lijeka razrijeđivanjem mokraće(prikrivanje uzimanja anabolika).

  • Amfetamini i ostali stimulansi – Obuhvaćaju različite tipove ljekovitih supstanci koje pojačavaju metabolizam i trošenje masti, pojačavaju budnost i otpornost na umor. Neslužbeni podaci govore kako su postali sastavni djelovi sportskih svlačionica već od 60-ih godina prošlog stoljeća. Kako njihova uporaba može dovesti do gubitka sposobnosti rasuđivanja, imamo češću sklonost ozljedama u nekim sportovima.Simpatikomimetski amini (efedrin, pseudoefedrin itd.) u velikim dozama dovode do mentalne stimulacije i povećanja krvnog optoka. Nuspojave su povećan krvni tlak, glavobolja, ubrzan puls, tjeskoba i drhtanje. Često se ove supstancije nalaze u lijekovima protiv prehlade i peludne groznice, koje se kupuju u ljekarnama bez recepta.

  • Narkotici i kanabinoidi – Morfij i dr. supstancije iz ove skupine su jaki analgetici i primjenjuju se kod izrazite boli. Ovi lijekovi imaju izrazite nuspojave kao depresija disanja, ačesto izazivaju psihičku i fizičku ovisnost. Kanabinoidi ( hašiš i marihuana) su zabranjeni u sportu.

  • Kortikosteroidi – hormoni kore nadbubrežnih žlijezda koji se danas dobijaju sintetski. Farmakološki se koriste zbog svog antiupalnog i imunosupresivnog djelovanja, a mogu se primjenjivati lokalno na kožu, inhalacijom i intraartikularno uz TUE (Therapeutic Use Examptions – izuzeće zbog terapijske uporabe zabranjene supstancije). Sve vrste sistemskih aplikacija (oralno, intramuskularno, intravenski, rektalno) nisu dozvoljene. Dugotrajna uporaba korttikosteroida je udružena sa ozbiljnim i nekad ireverzibilnim neželjenim efektima kao supresija hipotalamo – hipofizne sprege, osteoporoza, redukcija rasta kostiju kod mladih, povećanje krvnog tlaka, oportunističke infekcije, promjene ponašanja, poremećaj metabolizma masti i sl. Dislipidemija se javlja kao rezultat poremećaja u nivou inzulina u plazmi, što smanjuje razgradnju lipida i povećava produkciju u jetri.

  • Supstancije zabranjene u nekim sportovima:

Alkohol i beta - blokatori

  • Kreatin – nije ilegalan preparat, već se prodaje kao dodatak prehrani.Njegova popularnost i raširenost uporabe nameće potrebu da ga spomenemo.Otkriven je 1832.godine, a prvi puta se koristi na olimpijskim igrama u Barceloni 1992.godine.Primarno se stvara u jetri,gušterači i bubrezima. Oko 95% tako stvorenog kreatina pohranjeno je u mišićima. Vanjski izvori kreatina su svježa riba i meso. Uloga kreatina je da doprinosi brzoj resintezi molekule adenozin trifosfat(ATP) tijekom kratkotrajne anaerobne aktivnosti.Mnoge studije su potvrdile značajno povećanje jednostavnih, kratkotrajnih anaerobnih kapaciteta sportaša. Prema podacima iz literature čini se da je kratkotrajna primjena kreatina sigurna, no svakako treba biti oprezan jer nisu do kraja istražene sve moguće nuspojave dugotrajne primjene ovog preparata.

ZABRANJENE METODE

 

  • Krvni doping – Podrazumjeva primjenu krvi, eritrocita i drugih krvnih derivata sportašu.Danas se uglavnom koriste prije spomenuti sintetički hormoni eritropoetina koji povećavaju broj i masu eritrocita, čime se povećava i unos kisika. Posljedica može biti i trenutna smrt zbog povećane viskoznosti krvi.

  • Farmaceutska, kemijska i fizikalna manipulacija – Uporaba sredstava i metoda koje mijenjaju ili mogu mijenjati vrijednosti ili sastav mokraće koji se koriste u kontroli dopinga. Manipulacija uključuje kateterizaciju, zamjenu uzorka mokraće, odgađanje izlučivanja određenih supstancija probenecidom(Indocid – antireumatik) ili sl. sredstvima, te primjenu epitestosterona.

  • Genski doping

 

Što na kraju reći? Treba li uspjeti pod svaku cijenu? Na žalost, već dugo u sportu nije važno samo sudjelovati već je potrebno i pobjeđivati. Potrebno je mobilizirati cjelokupnu zajednicu i sve stručnjake koji se bave sportom i mladima da kod mladih razvijaju sportski duh u punom smislu te riječi, te da se do rezultata dolazi mukotrpnim radom i odricanjem, a ne preko noći.

 

Dr. Hari Perinić

Sponzori