Zadar u derbiju deklasirao Cibonu 12.01.2015.

17. kolo ABA lige

Ako izuzmemo početnih 6 i pol minuta utakmice, Zadrani su večeras protiv Cibone svojim navijačima priuštili predstavu za pamćenje!

Naime, u najvećem hrvatskom košarkaškom derbiju, Zadar je s velikih 77-51 savladao zagrebački klub i tako stigao do svoje osme prvenstvene pobjede. Najzaslužniji za pobjedu svakako je bio Franko Šango koji je susret okončao sa 17 koševa.

Kao što smo rekli, uvodnih 6 i pol minuta proteklo je u beskrajnim napadačkim greškama domaće momčadi, no srećom je obrana bila koliko-toliko na razini pa je u tom periodu protivnik postigao svega 8 koševa. Tek je ulaskom Šanga zadarski napad konačno proradio. Čim je dobio loptu u ruke postigao je tricu, a nakon slobodnog bacanja Sobina bio je još jednom precizan i Zadar je tako smanjio na 7-8. Prvo izjednačenje imali smo kod rezultata 10-10 nakon koševa Bošnjaka, a vodstvo 15-10 nakon prve četvrtine postavio je Šango.

Isti je igrač svojom trećom tricom otvorio drugu dionicu u kojoj smo gledali uistinu sjajnu predstavu Zadra. Koševi su sijevali sa svih strana, a obrana je i dalje bila na visokoj razini, te je druga četvrtina završila s rezultatom 23-10 u korist domaćina, pa je na poluvremenu semafor pokazivao 38-20 za Zadar.

U nastavku susreta Zadranima je trebalo pet minuta da probiju granicu od 20 koševa prednosti, a to su učini serijom Sobina, Bošnjaka i Ramljaka za 44-24. Cibona niti u jednom trenutku nije ozbiljnije znala zaprijetiti pa je do kraja treće dionice Zadar svoju prednost i dodatno podebljao na 60-33 nakon zakucavanja Kraljevića.

I konačno u posljednjoj dionici Zadar je stigao i do 30 koševa prednosti u 32. minuti igre nakon slobodnih bacanja Kraljevića. Održavao je domaćin tu prednost još pet minuta, sve do 71-41, kada je Cibona uspjela malo doći do daha te minimalno ublažiti svoj poraz na konačnih 77-51.

Zadar su do pobjede predvodila četvorica s dvoznamenkastim učinkom: Šango (17), Kraljević (14), Ivanov (13) i Bošnjak (10). Kod Cibone je najbolji bio dvojac nekadašnjih igrača Zadra: Lalić (14), Mavra (10).

KK Zadar - KK Cibona 77-51 (15-10, 23-10, 22-13, 17-18)

KK Zadar: Ivanov 13, Kraljević 14, Šango 17, Sobin 7, Širko 2, Špaleta 1, Ramljak 6, Bošnjak 10, Florence 5, Barać 2, Jurica.

KK Cibona: Kus, Krušlin 2, Skokna, Rozić 8, Jagodić Kuridža 3, Slavica 2, Lalić 14, Mavra 10, Siriščević 5, Žižić 7, Gabrić, Ilievski.

1. Crvena Zvezda 17 17 0 0 0 1423:1189 34
2. Buducnost 17 14 0 0 3 1294:1128 31
3. Cedevita 17 11 0 0 6 1267:1162 28
4. Partizan 17 10 0 0 7 1211:1182 27
5. Cibona 17 8 1 0 8 1267:1322 26