Aris odnio bodove 24.11.2009.

Prvi poraz na Višnjiku

Otvaranje Eurokupa za košarkaše Zadra nije prošlo dobro. U Krešinoj dvorani u sklopu 1. kola C skupine Eurokupa gostovao je Aris koji je zasluženo odnio bodove iz Zadra. Nekoliko pogrešaka Zadrana u ključnim trenucima utakmice rezultirale su konačnim porazom 68 – 73.

Otvaranje utakmice dalo je naslutiti da će se narednih 40 minuta voditi teška bitka. Zadar se na početku bolje snašao, trice pogađaju Car i Boisa, atmosferu u dvorani digao je Downs atraktivnim zakucavanjem za početno vodstvo 10 – 1. Grčki trener Katsikaris odmah je pozvao svoje igrače na minutu odmora, a povratkom na teren Zadar je nastavio gdje je stao prije pauze. Trica Cara u nastavku, Aris koševim Chatzivrettasa i Richardsona dolazi na 13 – 5, a uzvraćaju Ružić i Stipčević. Zadar igra hrabro i borbeno, ispod koša dominiraju domaći igrači, a Grci se u igri drže tek slobodnim bacanjima. Prvu tricu za Aris postiže Richardson u 8. minuti. Do isteka prvih 10 minuta gosti se približavaju na 22 -19, a u zadnjim sekundama prve četvrtine pogađa Perić za 24 – 19 prije prvog odmora.

Drugu dionicu otvara  Kakiouzis zakucavanjem. Aris koristi svaki zadarski propust, počinju skakati i potpuno se vraćaju u susret. Car i Boisa tricama dovode Zadar u prednost od 32 – 24. Brzo su gosti sustigli zaostatak tricama Clarka i Richardsona i došli do izjednačenja 32 – 32.

U prvo vodstvo nakon početnih  0 – 1 Aris dolazi minutu i 25 sekundi prije odlaska na veliki odmor preko Richardsona, a Car vraća na neodlučeno. Tricu postiže Clark, istom mjerom uzvraća Rančić za izjednačeni rezultat na poluvremenu 37 – 37.

Početak drugog dijela donosi izjednačenu igru, nema rezultatskog odmaka.Zadrani ne uspijevaju pohvatati konce igre, dosta griješe s krivim dodavanjima i istekom napada, a Aris polako rezultatski odmiče. Sagadin pokušava s izmjenama, pa na teren umjesto Stipčevića šalje Perića. Aris odlazi na +10, 43 – 53 a Plaisted sa svoja 4 koša diže publiku na noge i budi tračak nade. Na njega se nadovezuje Perić s atraktivnom blokadom, košem i dodatnim bacanjem za 50 – 53. Car krade loptu i zakucavanjem postavlja na 52 – 53. Zadarsku seriju prekida Chatzivrettas, a Dixon postiže tricu za vodstvo Arisa 53 – 58 u zadnjim sekundama treće četvrtine.

Pogreške u posljednjoj dionici Zadrani su skupo platili. Još su se jednom približili na -2 tricom Rančića  3 minute prije kraja. Sudačke odluke išle su na ruku Grcima koji ponovo odlaze na +5. Rančić tricom u zadnjoj minuti za  66 – 68 ponovo budi nadu u pobjedu, ali zatim fatalno griješi što Clark kažnjava tricom za 66 – 71 šesnaest sekundi prije kraja. Dodaje još dva slobodna bacanja, a Car košem u posljednjim sekundama postavlja konačni rezultat 68 -73.

Zadrani su tako potpisali svoj prvi ovosezonski poraz u svojoj dvorani.

Grčki trener Fotis Katsikaris nije krio zadovoljstvo nakon pobjede:

–                   Ovo je velika pobjeda za nas iz dva razloga: otvorili smo europsko natjecanja s pobjedom, i drugo, dobili smo Zadar na njihovom parketu, što nije lako. Mi smo nova momčad, još uvijek gradimo svoju igru, bilo je puno promjena u klubu, od trenera do igrača, i jako je važno da nađemo ključ pobjede u utakmicama. Igrali smo dobru i pametnu obranu, igrači su potpuno posvećeni tome, također pokazali smo se i u napadu.

–                   Imali smo izuzetno dobre i izuzetno loše trenutke u ovoj utakmici. Briljantno smo počeli, očekivao sam da će nas to ohrabriti i da ćemo držati taj nivo, ali onda su uslijedili padovi. Ipak vratili smo se velikom borbenošću, na -1 dva puta smo imali napad i kontru i ništa nismo iskoristili. Dva su presudna detalja: njihova preciznost za tri poena i nekoliko skokova u napadu, koje smo im mi dozvolili – analizirao je poraz Zmago Sagadin, koji se osvrnuo i na sudački kriterij:

–                   To su jaki europski suci, držali su sve u rukama i odlučili su maksimalno zaštiti Aris. Ne mogu reći da su radili za njih, ali Grci su bili maksimalno zaštićeni u kontaktima.

Najraspoloženiji Zadranin bio je Marko Car sa 17 koševa, Damir Rančić dodao je 14, te Trent Plaisted 10 poena. Kod gostiju prvo ime bio je Keydren Clark sa 16 koševa.

Zadranima sada slijedi još jedna domaća utakmica. U subotu na Višnjiku dočekuju momčad Bosne.